Wiedza

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Panelowe płyty grzewcze są grzejnikami bezpośrednimi, które pracują na zasadzie wysyłania ciepła w promieniowaniu podczerwonym ( skrót „IR” – (ang.) infrared, (niem.) infrarot). Taka sama zasada dotyczy ogrzewania podłogowego, ściennego, czy sufitowego na podczerwień.

Długa fala podczerwona pośrednio ogrzewa powietrze siłą tarcia w całej kubaturze pomieszczenia (dzięki dużym kątom rozprzestrzeniania fali ciepła). Najważniejszym jednak jest fakt wtórnego oddania ciepła do pomieszczenia, które akumuluje się w ścianach, podłogach oraz sufitach. Potęguje to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu eliminujemy uczucie "zimnych stóp" oraz "rozgrzanej głowy". Rozgrzane mury pozostają suche na całej powierzchni - dzięki temu eliminujemy problem wilgoci.
 
Emitowane ciepło nagrzewa ściany, sufit, podłogę, przedmioty oraz ludzi znajdujących się w pomieszczeniu. Wszystko to gromadzi energię i oddaje ją ponownie do pomieszczenia. Sprawdzone w swoim działaniu, tak w kontenerach mieszkalnych na Antarktydzie, jak i w przestrzeni kosmicznej, w stacjach orbitalnych, charakteryzują się one niezwykle niskim poborem mocy i tworzą przyjemne i zdrowe ciepło.

Nośnikiem energii są włókna węglowe wykonane w nanotechnologii. Panelowe płyty grzewcze zmieniają pobraną energię elektryczną na energię cieplną praktycznie w 100%. Specjalna powłoka zewnętrzna płyty grzewczej jest produktem zoptymalizowanym, umożliwiającym maksymalne wysyłanie energii cieplnej w podczerwieni, o długości fali w zakresie od 7 do 10 µm. Zasada ogrzewania grzejnikami w technologii podczerwieni opiera się na takiej samej zasadzie, jak ciepło słoneczne odczuwane przez człowieka. Stosując ogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejnika, którego zasada działania oparta jest na technologii podczerwieni, minimalizujecie Państwo koszty ogrzewania, a ponadto uzyskujecie Państwo walory zdrowotne. Ciepło emitowane przez grzejniki, które wykorzystują ciepło powstałe w technologii podczerwieni ma działanie zdrowotne na organizm ludzki, szczególnie u ludzi starszych, dzieci i noworodków (ogrzewanie na podczerwień stosowane jest w inkubatorach dla noworodków!), ma bardzo korzystny wpływ na osoby chorujące na choroby aparatu ruchu, reumatyzm, etc. Zastosowanie tego typu ogrzewania poprawia ogólne samopoczucie – tak, jak czyni to ciepło słoneczne. Ogrzewanie promieniami podczerwieni nie powoduje konwekcji (ruchu) powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu, tym samym jest idealne dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych i alergików. Pomimo swojego niezwykle niskiego poboru energii elektrycznej, tak w przypadku pojedynczego grzejnika, jak i ewentualnej jego wielokrotności w dużych pomieszczeniach, jego moc cieplna umożliwia – w porównaniu z tradycyjnie stosowanymi sposobami ogrzewania – oszczędności kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym do około 30%, a sezonach przejściowych do około 60%!

Jakie są koszty i ile zaoszczędzimy?

W naszym asortymencie posiadamy europejskiej produkcji certyfikowane panele grzewcze oraz grzejniki na podczerwień, przy każdym produkcie znaleźć można wyliczenia. Oszczędność, bezpieczeństwo oraz komfort - tak w skrócie można opisać ogólne zalety paneli grzewczych. Dokuczliwy temat taki jak tanie ogrzewanie to już przeszłość. Potwierdzają to nasi zadowoleni Klienci. Zakupy w naszej firmie to: bezpieczeństwo transakcji, natychmiastowa dostawa, radość z wyboru oraz atrakcyjne ceny.

Oferujemy także kompleksowe usługi pomiarów, wycen, instalacji i konfiguracji naszych rozwiązań.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą  OFERTĄ.

Jak ogrzewanie podczerwienią wpływa na zdrowie?

Nasze rozwiązanie skutecznie eliminuje problem pleśni i grzybów w budynkach mieszkalnych.

Jak podczerwień oddziałuje na żywy organizm?


W tkance biologicznej wywołuje przede wszystkim reakcje termiczne. W kontakcie ze skórą skutkuje ogrzaniem i wywołuje pocenie się. Posiada właściwości biostymulacyjne i zdrowotne, stąd jej zastosowanie w przypadku bólów mięśniowych, leczenia kontuzji i stanów zapalnych oraz płytkich zaburzeń krążenia.

Z jej pomocą można leczyć takie schorzenia jak: choroby skóry, mięśni, rwa kulszowa, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, reumatyzm, ból głowy, artretyzm, bezsenność, przeziębienia. Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów. Poza tym obniża napięcie mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową oraz wrażliwość receptorową, przez co działa uspokajająco i przeciwbólowo, a także znacznie przyspiesza przemianę materii.

Promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn, w tym, co szczególnie może zainteresować panie, z żelującej substancji składającej się z tłuszczu, wody i innych zbędnych substancji, lokalizujących się w fałdach pod skórą, czyli cellulitu.
Źródło: sekretyurory.eu
Korzystny wpływ obecności anionów. 

Ogrzewając pomieszczenia podczerwienią, emitujemy aniony, co powoduje ich obecność w dużej ilości, a to z kolei ma bardzo mocny wpływ na nasze zdrowie. Aniony są to molekuły naładowane ujemnie. Dzięki ujemnemu ładunkowi usuwają kurz z powietrza (oczyszczają powietrze, przez co nie ma przykrych zapachów), a także zapobiegają rozwojowi zarazków, neutralizując wirusy o dodatnim ładunku oraz unieszkodliwiając bakterie. Im więcej anionów w powietrzu, tym mniej w nim drobnoustrojów.
 
Aniony łatwo wnikają do naszego organizmu, zabijają tam bakterie i wirusy, oraz skutecznie hamują rozmnażanie bakterii anaerobowych i ograniczają ich przetrwanie. Równocześnie warstwa anionowa emituje promieniowanie podczerwone o długości 4-14 μm, które przyśpiesza usuwanie stanów zapalnych. Nasze zdrowie zależy bezpośrednio od ilości anionów w naszym otoczeniu. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że minimalna ilość anionów w świeżym powietrzu wynosi 1000 szt./cm3. Jeśli ich ilość w powietrzu spada poniżej 1000 szt./cm3, to źle się czujemy, jesteśmy słabi, zmęczeni, boli nas głowa. Jeśli zawartość anionów dostępnych dla naszego organizmu podnieść do 1500 szt./cm3, to nasze samopoczucie od razu poprawia się, zaczynamy pracować ze zdwojoną energią i podwyższa się jakość naszej pracy. Promieniowanie podczerwone przyspiesza leczenie stanów zapalnych, poprawia regenerację tkanek, zwiększa odporność na zakażenia.
 
W nowych budynkach brak jest anionów. Komputery, światło fluorescencyjne, system wentylacji i nowoczesne materiały budowlane zwiększają obecność dodatnio naładowanych jonów (szkodliwych dla zdrowia). Dodatnio naładowane jony powodować mogą zmęczenie, depresję i drażliwość. 

Z uwagi na to, że ciepło promieniowania podczerwonego, absorbowane jest przez ściany, sufit i podłogę, tym samym zapobiega to powstawaniu wilgoci i rozwojowi grzybów i pleśni, tworząc jednocześnie zdrową i przyjazną człowiekowi atmosferę. Przy ogrzewaniu na podczerwień, nie wysychają (szczególnie zimą), błony śluzowe i naturalna ochrona organizmu przed przeziębieniami może być ponownie aktywowana.

Korzystne dla alergików i astmatyków.

Mały udział ciepła konwekcyjnego zapobiega wzbijaniu kurzu i innych cząstek, co szczególnie ważne jest dla osób uczulonych na kurz bądź alergików lub astmatyków. Dzięki temu tworzony jest w pomieszczeniu korzystny mikroklimat. 

Czym różni się ogrzewanie podczerwienią od znanych metod?

Podczas tradycyjnego ogrzewania, ciepło unosi się w powietrzu zgodnie z zasadą krążenia powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób przestrzeń wyższa jest bardziej nagrzana niż dolna. Powstaje uczucie niewygody spowodowane zimnymi stopami i gorącą głową. Przez cyrkulację wzbijany jest kurz, co doprowadza do krążenia w powietrzu kurzu oraz bakterii.

Aby ogrzać wodę do pożądanej temperatury wykorzystuje się przeważnie paliwa kopalne takie jak węgiel, gaz, olej, drewno. Podgrzana woda jest przechowywana i w przypadku potrzeby transportowana do kaloryfera przez lepiej lub gorzej zaizolowane rury, który następnie ogrzewa otaczające go powietrze. W ten sposób ogrzane powietrze powinno w następnym kroku ogrzewać ludzi. W toku tego procesu powietrze znajdujące się w pomieszczeniu wprawiane zostaje w rotację. Ogrzane unosi się od kaloryfera do góry, przestrzeń pod sufitem staje się ciepła ale następnie w toku stopniowego ochładzania opada chłodząc się wzdłuż przeciwległej ściany i przepływa na wysokość podłogi już jako ochłodzone powietrze z powrotem w kierunku kaloryfera aby tam zostać ponownie ogrzane i rozpocząć proces cyrkulacji od nowa.

Podczas tego transportowana jest też olbrzymia ilość kurzu oraz pyłków przez pomieszczenie, co jest bardzo niekorzystne dla przebywających w nim osób oddychających takim powietrzem. Zatem tylko mała część zaangażowanej energii dociera do osób przebywających w pomieszczeniu w postaci pożądanego ciepła. 

Z powyższego okazuje się, że konwencjonalna zamiana energii w ciepło nie jest szczególnie efektywna. Pomimo to, konwencjonalne systemy ogrzewania są przedstawiane przez producentów i lobbystów ciągle na nowo jako innowacyjne i oszczędne techniki ogrzewania. Dodatkowo pomijane są niebagatelne kwestie bieżących kosztów konserwacji oraz napraw linii przesyłowych, a także czyszczenia kominów czy przeglądów okresowych pieców grzewczych.
Wielką zaletą technologii podczerwieni jest fakt, że to nie powietrze zostaje ogrzane, jak w przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych, ale cała emitowana przez panele energia przechodzi bez strat przez powietrze i ogrzewa bezpośrednio ściany, osoby oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Działanie paneli porównać można także do działania pieca kaflowego - zasada emisji ciepła bez udziału powietrza, a tym samym bez strat emisyjnych. Ogrzane emitowanym ciepłem ściany, przedmioty oraz osoby oddają następnie nagromadzone ciepło, dzięki czemu uzyskiwany jest w pomieszczeniu przyjemny komfort termiczny. W efekcie do czynienia mamy z dwoma rodzajami ciepła:
1. bezpośrednie ciepło emitowane przez panele grzewcze,
2. pośrednie ciepło oddawane przez ściany, osoby oraz przedmioty. Dzięki temu temperatura odczuwana jest o ok. 2-3 stopnie wyższa niż temperatura rzeczywista – już dzięki temu oszczędzamy energię!
Przykładem tej zasady jest sytuacja, kiedy stojąc w upalny dzień na słońcu odczuwamy promienie ciepła. Kiedy jednak odsuwamy się do cienia natychmiast jest nam chłodniej, choć w rzeczywistości temperatura powietrza na słońcu i w cieniu jest taka sama. Dzięki tej zalecie, w pomieszczeniu o zmierzonej temperaturze 18°C, temperatura odczuwana jest na poziomie ok._20-21 stopni. Osiągamy dzięki temu przyjemny klimat w pomieszczeniu, a jednocześnie oszczędzamy energię.

Emitowane fale ciepła osuszają ściany, poprawiając ich właściwości izolacyjne (sucha ściana izoluje lepiej niż ściana wilgotna), dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło. Jednocześnie zapobiega to rozwojowi pleśni oraz grzyba na ścianach. 

Czy grzejniki na podczerwień to tylko oszczędności?

Jeśli decydujemy się na zmianę sposobu ogrzewania w naszym domu, przede wszystkim zależy nam na oszczędnościach. Przy tym bierzemy pod uwagę również wydajność wybranej metody ogrzewanie. Jednak w przypadku grzejników na podczerwień to nie tylko oszczędność i wydajność stanowi pozytywną, niezwykle przekonującą cechę.

Musimy w przypadku montażu paneli na podczerwień wziąć pod uwagę to, jakie wywrze działanie na nasz organizm. Jeśli jest możliwość posiadania dodatkowych zalet i kilku ważnych funkcji, jak najbardziej trzeba z nich skorzystać. Należy ze szczególną uwagą potraktować to jakie znaczenie dla naszego zdrowia mają grzejniki na podczerwień. Pierwsze o czym trzeba wspomnieć to pozytywny wpływ na drogi oddechowe. Będzie to szczególnie ważna cecha w przypadku osób z chorobami dróg oddechowych. Jednak nie można w tym pominąć również alergików. Jeśli ktoś ma alergię na kurz, z całą pewnością w ogrzewanym pomieszczeniu będzie odczuwał dolegliwości ze zdwojoną siłą. Nie będzie to wywołanie zdecydowanie tym, że w pomieszczeniu jest ciepło. Będzie to wywołane kurzem, którzy podniesie się w górę wraz z ogrzewanym powietrzem, na skutek konwekcji. Jeśli ogrzewamy pomieszczenie przez grzejniki na podczerwień, powietrze nie zostaje wprawiane w ruch. Można się łatwo domyślić, że wtedy również będzie bardziej świeże i obojętne dla ludzi z alergiami. To jednak nie jedyny medyczny wpływ ogrzewania na podczerwień. Trzeba zauważyć również powszechne zastosowanie światła podczerwonego w przypadku bólów mięśniowych i kontuzji. panele grzewczeTakie samo zatem działanie będzie miało światło emitowane przez grzejniki na podczerwień. Nie można przy tym zapominać również o tym, że ogrzewanie na podczerwień pomoże w leczeniu wszelkich zatruć organizmu toksynami. Przede wszystkim przez reakcje chemiczne pod skórą, które wywołują pocenie. Jak widać korzyści dla naszego zdrowia są liczne. Jednak czy to wszystko o czym należałoby w tym przypadku wspomnieć? Zdecydowanie na uwagę zasługuje również fakt, że kiedy ogrzewamy pomieszczenie podczerwienią emitujemy jednocześnie do powietrza aniony, molekuły z ładunkiem ujemnym. Będą one miały działanie bakteriobójcze i będą w stanie neutralizować wirusy. Zatem można powiedzieć, że powietrze w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią będzie zdrowsze. Dzięki temu nie będziemy musieli również borykać się z nieprzyjemnymi zapachami, wywołanymi przez różne czynniki. Obecność ujemnie naładowanych molekuł w powietrzu z całą pewnością prowadzi za sobą same zalety, w przeciwieństwie do dodatnich molekuł. Mogą one wywoływać zmęczenie i pogłębiać napięcie nerwowe. 


Grzejniki na podczerwień niosą za sobą bardzo szeroką gamę pozytywnych dla naszego organizmu cech. Jeśli któreś z wyżej wymienionych problemów zdrowotnych towarzyszy nam na co dzień, warto zatem przemyśleć właśnie to rozwiązanie i sprawdzić jego działanie na własnym organizmie.

 Zapawniamy preferencyjne raty
Copyright © 2019 Eko Energia. Wszelkie prawa zastrzeżone.